top of page
  • oded816

המגיפה שלך חזרה, או: העכבר ששאג


על אף אמצעי הזהירות שננקטו בעת הניסיון המדוד שלהן לחזור לשגרה, וירוס הקורונה מסרב להיעלם מסין ומדרום-קוריאה. ישראל, שצופה גל התפרצויות שני גם אצלה, יכולה ללמוד עכשיו מהמאמצים של השתיים להיאבק בו - ולהיערך בהתאם

אנשי ביטחון בדיסנילנד שנחאי ביום פתיחתו מחדש | Photo by Hu Chengwei/Getty Images

ביום שני, 11 במאי, נפתח מחדש פארק דיסנילנד בשנחאי שבסין – הראשון לשוב לפעילות מבין שישה פארקים דומים ברחבי העולם. 24,000 המבקרים שפקדו את המתקנים ונהנו מן המופעים והאטרקציות התבקשו לרכוש כרטיסים מבעוד מועד ונדרשו להוכיח כי הם בעלי "סיווג ירוק" באפליקציית מעקב הבריאות הסינית. בהגיעם לפארק נבדקה טמפרטורת גופם והם נדרשו לעטות מסיכות פנים ולהקפיד על תקנות שמירת מרחק מחמירות בעת השהות באתר. כמו תמיד, אחת האטרקציות הפופולריות הייתה It’s a Small World After All – אולי בגלל שעבור המבקרים בפארק, זו האפשרות היחידה כיום לראות מדינות ותרבויות אחרות.

לצד חזרתם הברוכה של מיקי מאוס ו-Buzz Lightyear לפעולה, בסין ובדרום קוריאה – שהיו עם פרוץ המגיפה שתי המדינות שנפגעו הכי קשה ממנה – נמשכת פתיחה מחודשת וזהירה של עסקים, שירותים ומקומות בילוי ציבוריים. עם זאת, שני הניסיונות הללו הובילו כמעט מיד לעלייה קטנה אך מהירה במקרי ההדבקות במהלך סוף השבוע, והמדינות נוקטות כעת צעדים מהירים להכיל אותם לפני שיובילו להתפרצות משמעותית נוספת.

 

נשיא דרום קוריאה מון תיאר את התקופה הנוכחית כמעבר ממדיניות נוקשה של ריחוק חברתי ל"ריחוק בחיי היום-יום"

 

מאז החלו בסין בצעדים לפתיחת המשק והחזרה לשגרה באמצע חודש מארס, נרשמו בה מספר התפרצויות מקומיות. לאלה נוספו בימים האחרונים שני מוקדי התפרצות חדשים בעיר ווהאן ובמחוז ג'ילין – המסתכמים על פי הדיווחים הרשמיים ב-20 מקרים חדשים. ממשלת סין החילה צעדים "לשעת חירום" במחוז ג'ילין, בעוד בווהאן, שבה התפרץ הנגיף לראשונה, הוכרז ב-11 במאי על מבצע נרחב לעריכת בדיקות לכלל תושבי העיר (כ-11 מיליון איש) תוך עשרה ימים. בשני המוקדים הללו הופעלו אמצעי מעקב ונערכו בדיקות נרחבות לגילוי הנגיף.

הממשלה בסיאול החלה באחרונה להקל במעט על הגבלות הריחוק החברתי במדינה, במטרה להגיע בצורה הדרגתית לפתיחה מלאה של כלל בתי הספר והעסקים. הנשיא מון ג'אי-אין תיאר זאת כמעבר ממדיניות נוקשה של ריחוק חברתי ל"ריחוק בחיי היום-יום". אך השבוע דווח במדינה על 80 מקרי הדבקה מאומתים חדשים, שמקורם ככל הנראה בנשא אחד שביקר במספר מועדוני לילה אשר נפתחו באחרונה מחדש סיאול.

הגילוי הוביל לסגירה מחדש (באופן זמני) של כל מועדוני הלילה בבירה. הממשלה עורכת במקביל חקירות אפידמיולוגיות לכ-1,900 איש אשר ביקרו במועדונים הללו, תוך הכנסתם לבידוד ביתי ועריכת בדיקות. מורכבות נוספת סביב ההתפרצות החדשה בסיאול היא שמקור ההתפרצות הוא ככל הנראה במועדונים של הקהילה הגאה, וקיים חשש שרבים מהנדבקים הפוטנציאליים יימנעו מלגשת להיבדק, כדי שלא ייחשפו ברבים.

דעתנו:

לאחר שבישראל הילדים החלו לחזור לגנים ולבתי הספר והמונח "ריחוק חברתי" נראה כמו נחלת העבר, כפי שהעידו המבלים בחופי הים והחוגגים בל"ג בעומר, צריך לקוות שבישראל יהיו ערוכים לגל השני, אם וכאשר יגיע, כפי שהרשויות באסיה התכוננו לקראתו. הניסיון בסין ובדרום קוריאה מלמד שכדי להתמודד עם התפרצויות הגל השני נדרשת תגובה מהירה, החלטית ומרוכזת של השלטון, כולל נכונות לשוב ולסגור חלקים מהמשק לפי הצורך, ועריכה מהירה של מספר גדול של בדיקות כדי לזהות את ממדי ההדבקה ולהכילה.

הגופים והמשרדים בישראל שדנים בנושא חייבים לקבל החלטה בזריזות, כדי שהגל – אם יגיע – יזכה לאותה תגובה מהירה כמו באסיה.

ความคิดเห็น


bottom of page