אודות

השנים האחרונות הביאו עמן מהפכה של ממש לעולם מדיניות החוץ והדיפלומטיה. באופן מסורתי היו יחסי החוץ של המדינה תחום ריכוזי, לעיתים כמעט אוטונומי, המצוי באחריותו ובניהולו של ״הכתר״, ובגלגולו המודרני – הרשות המבצעת ומשרד החוץ שלה. אך בעולם שבו נשיא המעצמה החזקה בעולם ״מצייץ״ את מדיניות החוץ שלו מבלי ליידע את מחלקת המדינה; בעולם שבו בתי משפט דנים בחוקיות אמצעי הלחימה שמפעיל הצבא; בעולם שבו סמכויות משרדי החוץ נשחקות בעקביות לטובת שחקנים אחרים; ובעולם שבו גופים לא ממשלתיים מעורבים ומשפיעים בצורה ניכרת על עיצוב יחסי המדינה עם העולם  – דיפלומטיה הופכת להיות משהו שונה וחדש, אחר מאי פעם.

 

בהוצאתה לפועל של מדיניות חוץ מעורבים כיום גורמים רבים, בממשלה ומחוצה לה. אלה משפיעים, כל אחד בדרכו, על התהליכים המעצבים את האינטרס המדיני, על הכלים הדיפלומטיים הנדרשים למימושם, וכתוצאה מכך על דמותה הבינלאומית של המדינה. הפעילות הזו מתרחשת ב"זירה" וירטואלית שבה מגובשת, עם יד מכוונת או בהיעדרה, מדיניות החוץ - ואשר ממנה נגזר שמו של מגזין זה, "הזירה - דיפלומטיה ויחסי חוץ".

מה ראוי שיהיה תפקידם של השחקנים הללו? מהם יחסי הגומלין הרצויים ביניהם? כיצד יכולות מדינות להתמודד עם עלייתם של שחקנים לא-מדינתיים עוצמתיים ועם תהליכים כמו התפשטות השימוש ברשתות החברתיות ושובה של הלאומיות במדינות רבות בעולם? וכיצד משפיעות התפתחויות בזירה האזורית והעולמית על צרכי מדיניות החוץ של ישראל?

שאלות אלה ואחרות מצויות בליבת הדיון של "הזירה", שנוסד בשנת 2018 על ידי המכון לדיפלומטיה בינלאומית ע"ש אבא אבן במרכז הבינתחומי הרצליה. מטרת המגזין היא לשמש פורום מוביל ומרכזי, ברמה הלאומית והבינלאומית, לדיון ציבורי ואקדמי על יחסים בינלאומיים, מדיניות חוץ, דיפלומטיה חדשנית ומה שביניהם.


"הזירה" מתפרסם בעברית ובאנגלית כרבעון ובמקביל כמגזין אקטואליה מקוון, המשלב מאמרי עומק וסקירות ארוכות לצד מאמרי דעה ופרשנויות על ענייני השעה מפי מומחים מובילים. קהל הקוראים שלנו מורכב ממקבלי החלטות בדרג הפוליטי והביצועי; חוקרי מדיניות ואקדמאים בתחומי החוץ, הביטחון, המשפט והכלכלה; עיתונאים ואנשי תקשורת; סטודנטים והציבור הכללי.

המאמרים וטורי הדעה המתפרסמים ב"זירה" מייצגים את דעותיהם האישיות של הכותבים בלבד. אין לייחס את תוכן המאמרים ו/או תפיסותיהם למגזין, לחברי המערכת, למכון לדיפלומטיה בינלאומית ע"ש אבא אבן או למרכז הבינתחומי הרצליה.

מערכת:
השגריר רון פרושאור - יו"ר

גור צלליכין - מנכ"ל

עודד רענן - עורך ראשי

ד"ר אלעד גיל - עורך מנהל

רפי שמיר - חבר מערכת

לאה לנדמן - חברת מערכת

דניאל כהן - חבר מערכת

ד"ר גדליה אפטרמן - חבר מערכת

ליטל שוחט-צ'רטוב - חברת מערכת

גל שפינר - חברת מערכת

מתמחות:

שרידן אלקסיק (ארה"ב)

סיון סיסאי (ישראל)