top of page
  • פרויקט בחירות 2020

ג׳ורג׳יה: המאבק על השליטה בסנאט מותיר את המרוץ לנשיאות בצל

ניצחון במדינה האדומה-מסורתית יהיה בבחינת בונוס לג'ו ביידן, אך העניין האמיתי בג'ורג'יה מצוי בהתמודדויות על שני המושבים שלה לסנאט, שנשלטים על ידי הרפובליקאים ועומדים בו-זמנית לבחירה. אם יצליחו להפוך אחד או את שניהם, הדמוקרטים יעשו צעד משמעותי במסע להשתלטות על בית המחוקקים העליון

מצביעים ממתינים בתור להצביע מוקדם בקלפי באטלנטה ב-12 באוקטובר | Photo by Jessica McGowan/Getty Images

אוכלוסייה: 55.9% לבנים, 30.5% אפרו-אמריקאים, 8.8% היספנים

מספר אלקטורים: 16

נוטה מסורתית ל: רפובליקאים

הצביעה ב-2016: טראמפ (ב-5%)

סנאטורים: שני רפובליקאים, שניהם עומדים לבחירה מחדש השנה (קלי לופלר במסגרת בחירות מיוחדות)

נציגים בבית הנבחרים: 14 (9 רפובליקנים, 4 דמוקרטים, מושב אחד פנוי – זה של ג׳ון לואיס שמת לאחרונה)

מושל: בראיין קמפ (רפובליקאי, נבחר ב-2018)

הסקרים אומרים:

ביידן מוביל בכ-1%, אך הסקרים במדינה היו צמודים לאורך כל המירוץ ובניגוד למדינות רבות – עם שינויים בהובלה. ביידן חזר להוביל במדינה בסוף ספטמבר אחרי שטראמפ הוביל לאורך כל החודשיים שקדמו לכך. בשום שלב שקלול הסקרים במדינה לא הראה יתרון משמעותי לאף אחד מהמועמדים. נכון לסוף השבוע, האחרון כ-1.4 מיליון בני אדם כבר הצביעו – כחמישית מכלל המצביעים הרשומים במדינה.

למה היא מעניינת?

עוד לפני שמסתכלים על המרוץ לנשיאות, ג׳ורג׳יה יכולה להכריע איזו מפלגה תשלוט בסנאט. נדיר ששני מושבים של אותה מדינה עומדים לבחירה באותה השנה, בטח במדינה שהבחירות בה הופכות צמודות יותר משנה לשנה, כמו שקורה בג׳ורג׳יה. המרוץ הראשון הוא זה של דייויד פֵּרדוּ (Perdue), הסנאטור הרפובליקני שמנסה לזכות בכהונה שנייה. מולו רץ הדמוקרט הצעיר (והיהודי) ג׳ון אוסוף (Ossoff), שזכה לתהילה ארצית כאשר היה לדמוקרט הראשון לרוץ למשרה כלשהי אחרי ההפסד של הילארי קלינטון בבחירות.

הבחירות המיוחדות הן לכיסא של קלי לופלר (Loeffler), שאותו ירשה מהסנאטור הוותיק ג׳וני אייזקסון בתחילת 2020. בתוך פחות משנה לופלר כבר הצליחה להסתבך בשורת שערוריות: בסוף חודש מארס נפתחה נגדה חקירה, שמאז נסגרה ללא האשמות, בחשד לסחר במידע פנים. זאת, לאחר שלופלר ובעלה מכרו מניות בשווי מיליוני דולרים שעות לאחר שהסנאטורית יצאה מתדרוך חסוי בנוגע למגיפת הקורונה בסוף ינואר. בקיץ היא יצאה בחריפות נגד מחאת ה-Black Lives Matter - אף שהיא גם אחת הבעלים של קבוצת ה-WNBA של אטלנטה. שחקניות הקבוצה, והליגה בכלל, לא נתנו לביקורת לעבור על סדר היום, ותקפו אותה ישירות – כולל בקריאה להצביע ליריב שלה.

ברמה הנשיאותית, המדינה חשובה יותר לטראמפ מאשר לביידן, שיוע שאף מועמד דמוקרטי לא זכה במדינה מאז 1992. מסיבה זו, ניצחון בג'ורג'יה ייחשב בונוס עבור הדמוקרטים, בעוד שעבור הרפובליקנים זה הלחם והחמאה. עם זאת, בגלל חשיבות הקרב על מושבי הסנאט, שני הצדדים מקווים כי השקעה משמעותית במדינה תשתלם בדמות פרס משולש.

איך נראה המירוץ?

הסקרים למושב של פרדו מראים על תחרות צמודה, כשהמועמד המכהן מוביל בממוצע ב-1% בלבד על יריבו הדמוקרטי. המירוץ למושב של לופלר מסובך יותר, כיוון שמדובר במירוץ פתוח שלא התקיימו עבורו פריימריז. הדמוקרטים הצליחו להתכנס סביב מועמד אחד, הכומר רפאל וורנוק (ותודה ל-endorsement מברק אובמה), שגם מוביל בסקרים. לופלר נמצאת בקרב צמוד כרגע על המקום השני עם חברהּ למפלגה, חבר הקונגרס דאג קולינס. בשני המירוצים המנצח נדרש להשיג יותר מ-50% מהקולות, ובמקרה שאין מועמד כזה – יתקיים סיבוב שני ב-5 בינואר, במקביל להשבעת הסנאט החדש.

המירוץ לנשיאות בג׳ורג׳יה הוא אחד הבודדים שאכן היו הפכפכים בסיבוב הזה - היו לפחות ארבעה חילופי הובלה בסקרים שנעשו במדינה. מאז סוף מארס אף מועמד לא הוביל ביותר מ-3% בממוצע, ולכן המרוץ נמצא למעשה בשוויון סטטיסטי. כפי שכבר צוין, ג'ורג'יה חשובה יותר עבור טראמפ בדרך לניצחון, וניתן לראות את זה בהשקעה הכספית במדינה: בסיכום שנערך באחרונה על ידי NPR עלה כי בעוד קמפיין ביידן וקבוצות המזוהות איתו הוציאו במדינה רק כארבעה מיליון דולר, קמפיין טראמפ והקבוצות המזוהות עימו הוציאו פי שישה – כ-24.5 מיליון דולר.

למה היא מתנדנדת?

נדידתה האיטית של ג׳ורג׳יה שמאלה נמשכת כבר כמה מערכות בחירות, בעיקר בזכות העלייה בנתח מהאלקטורט שמהווה הקהילה האפרו-אמריקאית (כיום כ-33%) שנוטה בכבדות למפלגה הדמוקרטית. בנוסף, שיעור הלבנים בעלי תואר אקדמי בקרב האלקטורט במדינה גבוה מהממוצע הארצי, וגם זו קבוצה שנוטה להצביע למפלגה הדמוקרטית. שינוי נוסף מתרחש בפרברים שמסביב לאטלנטה: הילארי קלינטון כבר הצליחה להפוך שניים מהמחוזות הללו, והטרנד של נטישת המפלגה הרפובליקנית בקרב תושבי הפרברים רק התחזק מאז 2016.

ב-2018 התקיימו במדינה בחירות לתפקיד המושל, וסטייסי אייברמס הדמוקרטית הפסידה לבראיין קמפ הרפובליקני בפער של כ-55 אלף קולות בלבד. זה היה ההישג המשמעותי ביותר של מועמד דמוקרטי במדינה מאז שנת 2000. הבחירות למושל היו רוויות שערוריות ניהול, שעליהן ניצח קמפ – ששימש אז מזכיר המדינה של ג׳ורג׳יה. כך, למשל, הוסר בשנתיים שקדמו לבחירות רישומם של כ-340 אלף מצביעים מספר הבחירות, והרישום להצבעה של כ-53 אלף מצביעים נוספים (כ-70% מהם אפרו-אמריקאים) ״עוכב״. התורים בנקודות ההצבעה ביום הבחירות עצמו במדינה היו ארוכים במיוחד (כמו, אגב, בפריימריז השנה). לצערם של המצביעים במדינה, כל הבעיות הללו עלולות לשוב השנה – מה שהופך את האתגר לחזות את תוצאות הבחירות הללו לקשה אף יותר.

Comments


bottom of page