top of page
  • oded816

האם סין תיאלץ לנטוש את יעד הצמיחה שלה ל-2020?


בייג'ין עושה מאמצים כבירים להתניע מחדש את כלכלתה, שנעצרה בעקבות מגפת הקורונה. אולם מומחים מטילים ספק ביכולתה לעמוד ביעד הצמיחה המקורי שלה, שישה אחוזים בשנה – וגם הממשלה החלה, בזהירות, להנמיך ציפיות

חנויות פתוחות בעיר צ'ינגדאו שבדרום מזרח סין, ב-18 במארס | Photo: Gauthier Delecroix on Flickr (CC BY 2.0)

הממשלה הסינית טרם פרסמה את יעד הצמיחה המעודכן שלה לשנת 2020 בעקבות משבר הקורונה. עם זאת, כבר ברור שלא תוכל לעמוד ביעד המקורי שהציבה לעצמה בסוף השנה שעברה – מעט יותר מ-6 אחוז. לפני פרוץ המשבר, פרשנים בכירים טענו כי זהו רף הצמיחה המינימלי שנדרש על מנת להבטיח יציבות שלטונית עבור המפלגה הקומוניסטית.

אך נכון לעכשיו, מרבית התחזיות צופות כי צמיחת הכלכלה הסינית השנה תעמוד על כשלושה אחוזים – פחות מחצי מיעד הצמיחה המקורי. אם יתממשו התחזיות הפסימיות יותר, אף ייתכן שהכלכלה הסינית לא תצמח כלל בשנת 2020. במקרה כזה, תהיה לכך השלכות משמעותיות – גם כלפי הציבור הסיני פנימה וגם ביחס לכלכלה העולמית.

לאחר שרשם שיא שלילי בפברואר, מדד הייצור של סין עלה בחדות בחודש מארס. על פי נתונים רשמיים, יותר ממחצית העסקים ברחבי המדינה כבר נפתחו מחדש. מצד שני, ישנם גם סימנים המעידים כי הכלכלה אינה מצליחה לעלות מעבר לרף של 80 אחוזי תפוקה, וקיים חשש שאם המגזרים הפגועים ביותר במשק לא יוכלו להתאושש, סין תרשום בשנת 2020 צמיחה שלילית – בפעם הראשונה מזה יותר מ-40 שנה.

אתגר משמעותי בפני התאוששות מהירה של המשק הסיני הוא קריסת ענף היצוא הסיני, לאור המשבר הכלכלי העולמי המתגבר. בנוסף, הפגיעה הקשה של נגיף הקורונה בכלכלה העולמית גורמת לביקוש גובר לדולרים אמריקאים, ובכך פוגעת בעקיפין בערכו של מטבע היואן הסיני.

ממשלת סין ממוקדת כעת בעיקר במאמצים לעורר את הכלכלה המקומית. הבנק המרכזי של סין קיצץ את כמות המזומנים שהבנקים צריכים להחזיק בפעם השלישית השנה, והזרים כ-400 מיליארד יואן (56.4 מיליארד דולר) למשק. קובעי המדיניות בבייג'ין הורו לבנקים לגלות גמישות כלפי חברות ואנשים פרטיים המתקשים בהחזר תשלומים על הלוואותיהם, ואף הקלו במיסים ובדרישות התשלום של תנאים סוציאליים לעסקים מסוימים. עם זאת, משקיפים רבים סבורים כי צעדי הממשלה שמרניים מדי ואינם משתווים לצעדי הסיוע שהונהגו באירופה ובארה"ב.

 

מרבית התחזיות צופות כי צמיחת הכלכלה הסינית השנה תעמוד על כשלושה אחוזים בלבד. הפסימיות מביניהן חוזות שלא תצמח כלל

 

מכוונים ל"שגשוג יחסי"

כצפוי, ובדומה לשאר העולם, לא כל המגזרים בסין נפגעו באופן שווה ממשבר הקורונה, ויש כאלה שדווקא מרוויחים ממנו. פלטפורמות המדיה החברתית והמסחר האלקטרוני מתגלות עד כה כזוכות גדולות. כפי שמגפת ה-SARS, שפרצה ב-2003, נחשבת לזרז שהביא לקוחות סינים לעבור לקניות ברשת והפך פלטפורמות סחר אלקטרוני כמו עליבאבא ו-JD.com לחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם, כך צפוי משבר הקורונה לשנות את פני השוק בסין ובעולם כולו.

סקטור נוסף שזוכה לעדנה בתקופת ההסגר הוא תחום המשלוחים בסין, ובמיוחד בתחום המזון. Meituan-Dianping, חברת המשלוחים הגדולה בסין, שהונפקה ב2018 וכבר נמצאת בליגת העל של חדי הקרן, הציגה רווח רבעוני בסוף מארס. הלמידה והעבודה המקוונות הן תחומים נוספים שנמצאים בתנופה משמעותית. יותר מ-50 מיליון סטודנטים סינים ברחבי המדינה משתתפים בשיעורים באמצעות אפליקציית DingTalk של עליבאבא.

בפברואר רשמה DingTalk עלייה של 356 אחוזים בהורדות לסמארטפונים בסין, בעוד WeChat Meeting של Tencent ו-Lark מבית ByDance, חברת האם של אפליקציית שיתוף הווידיאו הפופולרית אך מעוררת המחלוקת TikTok, חוו עלייה בשימוש של 171 ו-650 אחוז, בהתאמה. ענקית הטכנולוגיה Tencent והאו"ם אף הודיעו על שיתוף פעולה אסטרטגי ביניהם, במסגרתו האו"ם ישתמש ב- VooV Meeting - גרסה בינלאומית חדשה של Wechat Meeting, כפלטפורמה עבור כל הכנסים המקוונים של האו"ם במסגרת אירועי 75 שנה להקמת הארגון.

דעתנו:

צמיחה כלכלית מתמשכת ושיפור תנאי המחייה הם עמודי התווך של הלגיטימיות של המפלגה הקומוניסטית הסינית בעיני אזרחיה. הן הרשויות הסיניות והן החברות בסין רואות את יעד צמיחת התוצר כהנחיה ברורה בעלת השלכות פוליטיות וכלכליות, ועושות מאמץ רב עסקי (או חשבונאי) כדי לעמוד בו. חברות משתמשות ביעד הצמיחה הרשמי כדי להגדיר תוכניות עסקיות והוא מהווה חלק בלתי נפרד מתכנון המדיניות שלהן.

אי הוודאות שמשבר הקורונה מביא לקובעי המדיניות בסין גרמה להם גם לכוון מחדש את השיח הרשמי. כעת, מורגשת פחות דחיפה להשגת יעד הצמיחה הגבוה המקורי, ויותר קריאות לשימת דגש על יציבות ואחריות חברתית והשגת יעדים מתונים יותר, תוך התמקדות ב"הקלת העוני" ובניית "חברה משגשגת יחסית".

 

האם ציוד רפואי פגום יפגע בבליץ היח"צ של סין?

מאות אלפי ערכות בדיקה ומסכות פנים שהתקבלו בעולם מחברות סיניות התבררו באחרונה כפגומות או כעשויות באיכות ירודה. אך לאור תלותן העמוקה במוצרים הרפואיים מסין, ממשלות העולם אינן ממהרות לבטא את התסכול והכעס שלהן כלפיה

1.4.2020

בדיקה לגילוי קורונה - אילוסטרציה | Photo: Governor Tom Wolf on Flickr (CC BY 2.0)

לצד מאמצי ההתאוששות מפגיעת נגיף הקורונה, סין עסוקה בשבועות האחרונים במתקפת יחסי ציבור אינטנסיבית דו-ראשית. המאמץ הראשון הוא להראות שהיא התגברה על פגיעת הנגיף ושבה לשגרה, והשני – וכפועל יוצא מהראשון – הוא להושיט יד למדינות העולם הנאבקות בו כעת באמצעות משלוחי ציוד רפואי נחוץ. מטרת בליץ "דיפלומטיית הקורונה" הזה הוא למצב את סין כמנהיגה עולמית אחראית המסוגלת לדאוג לעולם בשעת משבר גלובלי, על חשבון ארה"ב הנאבקת בנגיף ומסתגרת בדל"ת אמותיה. אך במאמצים האלה פוגעים בימים האחרונים דיווחים מרחבי העולם, שמטילים ספק באיכות חלק מהציוד הרפואי המיוצר בסין - ומתריעים שחלקו גורם למעשה יותר נזק מתועלת.

בעוד המחסור הכרוני בציוד רפואי ובערכות בדיקה לצורך המאבק בהתפשטות מגיפת הקורונה הולך ומחריף ברחבי העולם, סין נמצאת במצב הטוב ביותר לספק אותם. התעשיות הסיניות מתאוששות במהירות מהתפרצות הווירוס ומההסגר ששיתק את הכלכלה המקומית בחודשים האחרונים, וחוזרות לייצר בכושר כמעט מלא על מנת לנסות ולספק מענה לדרישה העולמית הגוברת.

 

ממשלות וארגונים הנואשים לציוד רפואי מנהלים כיום רכש עצמאי זריז מול חברות פרטיות סיניות, מבלי לבדוק תמיד את טיב ואמינות המוצרים. כאן מתחילות הבעיות

 

סין חולשת כיום על יותר ממחצית כמות יצור המסכות הכירורגיות בעולם ומאז תחילת חודש מארס היא מייצרת יותר מ-116 מיליון מסכות ביום. היקף תעשיית ייצור ערכות הבדיקה לנגיף בסין צפוי לצמוח השנה ליותר מ-11 מיליארד דולר. חלק מהמפעלים במדינה מרחיבים בשבועות האחרונים את מכסות הייצור הרבה מעבר למה שהיו לפני פרוץ משבר הקורונה, ומפעלים חדשים צצים במהירות שיא – רבים מהם ללא אישורים או בקרה כלל.

לאחר שגברה לדבריה על הנגיף בשטחה, ממשלת סין, יחד עם חברות ענק דוגמת עליבאבא והוואווי, נרתמות למאמץ הגלובלי לבלימת הקורונה ושולחות מטוסים עמוסי ציוד וצוותים רפואיים לכל העולם. במקביל, ממשלות, ארגונים ואפילו בתי חולים הנואשים לציוד רפואי מנהלים רכש עצמאי זריז מול חברות פרטיות סיניות, מבלי לבדוק תמיד את טיב ואמינות המוצרים. וכאן מתחילות הבעיות.

הכרת תודה - מהולה בתסכול וכעס

לצד הכוונות הטובות, התרומות של הממשל ומאמצי הרכש של מדינות העולם מסין גורמים באחרונה לרוכשים גם ללא מעט כאבי ראש. מאות אלפי ערכות בדיקה ומסכות פנים שהתקבלו מחברות סיניות בשבועות האחרונים התבררו כפגומות או כעשויות מאיכות ירודה. תחושות התסכול והכעס גוברות ככל שמקרי ההידבקות והמוות נוסקים במהירות מבהילה (חשוב לציין כי הבעיות התגלו בציוד שהוזמן באופן פרטי, ולא בציוד שמהווה חלק מהסיוע הממשלתי הסיני).

רשימה חלקית: הולנד אספה בדחיפות 600,000 מסכות פנים שהוזמנו מסין והופצו לבתי חולים, לאחר שהתגלה שהן יוצרו באיכות ירודה. משרד הבריאות הספרדי דיווח כי יחזיר 659,000 ערכות בדיקה שנרכשו מהחברה הסינית "שנזן ביואיזי", לאחר שהתגלה שהן מדויקות רק ב-30 אחוז מהמקרים. צ'כיה קיבלה מוקדם יותר החודש כ-150,000 ערכות בדיקה מהירה, אך באחרונה התגלה שכ-80 אחוז מהן בעלות שיעור סטייה גבוה במיוחד - מה שאילץ את הרשויות לחזור ולהסתמך על בדיקות מעבדה קונבנציונאליות ואיטיות בהרבה.

למרות התסכול הרב, גם בספרד וגם בצ'כיה ניסו הרשויות למזער את הביקורת על סין בעקבות הגילויים. שר הפנים הצ'כי, ג'אן המייסק, הסביר שייתכן כי הדיוק הנמוך של הבדיקות נובע משימוש שגוי והוסיף כי עדיין ניתן להשתמש בהן בנסיבות מסוימות. שר הבריאות הספרדי סלבדור אילה הכחיש כי הערכות הפגומות תרמו להתפשטות הנגיף המהירה בארצו. הרשויות בספרד ממשיכות לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם סין, והן בעיצומו של משא ומתן לרכישת יותר מחמישה מיליון ערכות בדיקה נוספות בימים הקרובים.

מבקרים, אבל בשקט

ממשלת סין, מצידה, מיהרה להתנער מהפיאסקו והודיעה כי החברות שסיפקו את ערכות ההבדיקה הפגומות לא נכללו ברשימת הספקים המורשים "הבטוחים" שסופקו לרשויות בספרד. כלי התקשורת בסין דיווחו גם על פתיחת חקירה נגד "שנזן ביואיזי" בעקבות הגילויים.

אין כבר ספק שהרשויות הסיניות מתקשות לפקח כיום על ייצור המסכות והציוד הרפואי ברחבי המדינה. מספר הולך וגדל של יצרנים מקומיים מנסים לרכוב על הגל ועוברים לייצר את הסחורות הנחשקות ביותר בעולם במהירות, לעתים ללא בקרת איכות ולעתים במודע כזיופים ממש. לכך יש להוסיף את העובדה שחלק מהסוכנויות אשר מעניקות את תקן CE של האיחוד האירופי ליצרנים בסין המעוניינים לייצא ליבשת, קרסו תחת עומס הבקשות בשבועות האחרונים והפסיקו לנפק תעודות. במקביל, המחיר שהחברות שעדיין פעילות דורשות עבור חותמת האיכות האמיר מ-1,100 דולר ל-4,000 דולר תוך שבועיים בלבד.

 

מדינות המבקשות לייבא ציוד רפואי במהירות שיא מסין צריכות לפנות רק לחברות מוכרות ובעלות ניסיון בינלאומי מוכח בתחום

 

העובדה שממשלות שקיבלו ציוד סיני פגום מסין נזהרות שלא לבקר את בייג'ין ישירות, היא עדות נוספת למעמדה העולמי המתחזק. בנסיבות הנוכחיות, לרוב מדינות העולם אין ברירה אלא לבקש עזרה מסין, המקור הגדול ביותר בעולם לייצור ערכות בדיקה וציוד רפואי בעולם.

עם זאת, ממשלות אינן יכולות להתפשר על איכות כאשר חיי אזרחיהן מונחים על כף המאזניים. עובדה מטרידה במיוחד היא שעסקאות הרכישה ההולנדית, הספרדית והצ'כית בוצעו כולם על ידי גורמים רשמיים בצד הרוכש, אך ללא סינון קפדני מספיק או הבנה עמוקה דיו של השוק הסיני. סין מצליחה בינתיים לשמר את המומנטום החיובי סביב מאמץ הסיוע שלה, אך ככל שיצטברו יותר ויותר דיווחים על אספקת מוצרים פגומים ועל ניסיונות לניצול המצב או להונות ממשלות וארגונים הנמצאים בשעת חירום - המצב עלול לחזור אליהם כבומרנג.

דעתנו:

כדי למזער הישנות מקרים כאלה בעתיד, מדינות המבקשות לייבא ציוד רפואי במהירות שיא מסין צריכות לפנות רק לחברות מוכרות ובעלות ניסיון בינלאומי מוכח בתחום. כמו כן, עליהן להבטיח שהמוצרים נושאים את כל האישורים הראויים ותווי התקן הבינלאומיים והסיניים הנדרשים. במקביל, יש לדרוש גם מהרשויות הסיניות להחריף את המאבק בהונאות.

התפתחות אפשרית נוספת שעלולה להקשות על רכישת הציוד הנדרש בשבועות הקרובים היא התפרצות גל שני של הנגיף בסין, כתוצאה מהסרת מגבלות התנועה והחזרה ההדרגתית לשגרה. בעקבות עלייה במספר המקרים של הפצת הנגיף על ידי אזרחים השבים אליה מחו"ל, הודיעו הרשויות בסין על איסור כניסת זרים למדינה והסטת טיסות מבייג'ין לשדות תעופה מחוזיים כדי לבודד עוד יותר את השבים למדינה.

במקרה של גל שני נרחב, הביקוש הפנימי לציוד רפואי בסין צפוי לשוב ולעלות – ועלול להביא לחסימת הייצוא כליל. בעוד שחלק מהתעשיות המקומיות במערב מסוגלות להסב קווי ייצור כדי לענות על חלק מהצרכים, דוגמת ייצור מסכות וג'ל לחיטוי, קשה הרבה יותר לייצר מכונות הנשמה. מדינות רבות במערב, ובכללן ישראל, זקוקות לציוד מסין על מנת לצלוח את המשבר הזה, והן ידרשו ללמוד מהר כיצד להתנהל מול השוק הסיני בצורה יעילה ומיטבית.

האחריות לתיאום המיקור ורכישת ציוד חדש בישראל הועברה באחרונה ממשרד הבריאות למשרד הביטחון. כדי לענות על הצורך הדחוף בציוד רפואי דחוף וחיוני מסין, בנוסף לסינון קפדני של החברות הסיניות מהן מתבצע הרכש, הרשויות הישראליות צריכות לפעול ככל שניתן באמצעות השגרירות בבייג'ין והנציגויות השונות במדינה, ולהקים מנגנונים רשמיים נוספים לתיאום וחיזוק שיתוף הפעולה עם עמיתיהם הסיניים.

בימים האחרונים אנחנו עדים למספר יוזמות של המגזר הפרטי להביא ציוד רפואי גם לישראל, דוגמת תרומה של מייסד עליבאבא ג'ק מא. תרומות אלה מתואמות עם הממשלה הסינית, כמו עם גורמים רשמיים בישראל, והן ערוץ מהימן ומהיר להבאת ציוד נחוץ ארצה. עם זאת, ברור שמעבר לאינטרס ההומניטרי, צריך לראותן כחלק מהמאמץ התדמיתי והדיפלומטי הסיני הרחב.

 

בייג'ין מתאמצת להחזיר את כלכלתה המשותקת למסלולה ולשדר לעולם שהיא מתאוששת מנזקי הקורונה. אולם מוקד ההתפרצות, העיר ווהאן, עדיין תחת הסגר – ומומחים מטילים ספק באמינות דיווחים השלטונות על מקרי הדבקה חדשים

25.03.2020

"ווהאן היא צ'רנוביל החדשה", פברואר 2020 | Photo: Studio Incendo (CC BY 2.0)

הרשויות בסין הודיעו השבוע כי הן מתחילות בהסרת הסגר מעל מחוז חוביי, שבו התפרץ נגיף הקורונה לראשונה. מאתמול רשאים תושבי המחוז לצאת ממנו, אף שהעיר ווהאן – בירת המחוז ומוקד המגפה – תישאר תחת הסגר עד 8 באפריל.

הסרת ההגבלות מעל המחוז מהווה צעד משמעותי מניסיונותיה של סין להתניע מחדש את כלכלתה, ששותקה ברובה בחודשים שמאז התפרצות הנגיף. הנתונים הרשמיים שפורסמו הראו הצטמקות משמעותית בכלכלה הסינית ברבעון הראשון של 2020 כתוצאה ממשבר הקורונה – הפעם הראשונה שבה הכלכלה הסינית חווה מיתון מאז 1976. ההקלות שפורסמו מצביעות על דחיפות הנושא בעיני הממשלה, ושוק ההון המקומי אכן הגיב בחיוב לצעד של בייג'ין. כמובן שלהסרת הסגר יש גם היבט תעמולתי משמעותי, כחלק מהקמפיין האגרסיבי שמנהלת סין להראות שהיא המדינה הראשונה בעולם שחוזרת לשגרה לאחר שהתגברה (לכאורה) על משבר הקורונה.

הרשויות המקומיות מדווחות על ירידה מתמשכת במקרי ההדבקה המקומיים. עם זאת, דו"ח שפורסם השבוע במגזין העסקי הסיני המוביל Caixin, הנחשב מקורב לגורמים בממשל בבייג'ין, טוען כי בווהאן נמצאים מדי יום עשרות חולים אסימפטומטיים חיוביים בבדיקה לנגיף, אך מוחרגים מן הסטטיסטיקה הרשמית (Caixin, שנחשב מהימן מאוד, אחראי לשורה של חשיפות לגבי ההתנהלות הסינית בזמן המגיפה - כולל ההסתרה הראשונית של התפרצות הנגיף בווהאן). על מנת לצמצם את סכנת גל ההדבקה השני, רק אנשים בעלי "קוד ירוק", המונפק על ידי הרשויות המחוזיות באמצעות אפליקציית ניטור ייעודית ומאשר את מצבם הבריאותי, יוכלו לעזוב. בנוסף, בתי הספר עדיין לא נפתחו מחדש.

דעתנו:

לאחר יותר מחודשיים של שיתוק כלכלי, בייג'ין ממהרת לשדר תמונת מצב של חזרה ל"עסקים כרגיל". הממשלה תעשה כל שביכולתה כדי לעזור לכלכלה המקומית להתאושש מהר יותר מן התחזיות לרבעון השני של השנה.

עם זאת, יידרש עוד זמן לפני שניתן יהיה למדוד את ההשפעה של צעדים אלה על הכלכלה הסינית לטווח הבינוני והארוך. החזרת המשק למסלולו וההתאוששות ההדרגתית עשויים להפיח תקווה גם במדינות המערב, אשר נמצאות בעיצומו של משבר כלכלי בעקבות הגל הראשון - וכמובן לתת לסין יתרון כלכלי ותודעתי בתחרות המעצמות המתגברת עם ארה"ב.

 

סין מציגה: כך מתניעים מחדש כלכלה משותקת

התחושה ברחובות סין היא שהגרוע מכל מאחוריהם. עסקים רבים נפתחים מחדש ותנועת הלקוחות גדלה, והממשלה צפויה להזריק עשרות מיליארדי דולרים לכלכלה המקומית, אך מתוך הבנה שלשוק היצוא הבינלאומי יקח עוד זמן רב להתאושש

24.03.20

עובדים סינים בחנות אפל שנפתחה באחרונה מחדש בסין, השבוע | Photo by Zhang Peng/LightRocket via Getty Images

לראשונה השבוע לא נרשמו בסין חולים חדשים מהדבקה קהילתית, על פי המספרים הרשמיים שפרסמה בייג'ין. בית החולים הזמני האחרון שהוקם לטיפול בחולי קורונה בווהאן נסגר וכ-69,000 מתוך 81,000 החולים בסין שוחררו לביתם. טיסות פנים פועלות שוב ובתי ספר באזורים בסיכון נמוך נפתחים מחדש, מגבלות התנועה מוסרות בהדרגה ורוב המפעלים החלו לייצר מחדש. עם החרפת התפשטות המגיפה בעולם, סין ניצבת גם בפני האיום של גל שני של נדבקים בווירוס מאזרחים השבים מחו"ל וממטיילים זרים. התחושה ברחובות היא שהגרוע ביותר חלף. אנשים יוצאים לפארקים ומסעדות ובתי קולנוע מתחילים להיפתח. בערים הגדולות כמו בייג'ין ושנגחאי, עסקים רבים נפתחים מחדש ותנועת הלקוחות גדלה. עם זאת, לצד האופטימיות קיים חשש מתמיד שתחומי התעשייה והשירותים צפויים להיפגע בצורה קשה מההאטה הכלכלית העולמית.

 

השלטון המקומי החלו בערים רבות לחלק לתושבים קופונים על מנת לעודד אותם לצאת למסעדות ולהגביר את הצריכה

 

נראה שהממשלה תתקשה לעמוד בתחזית הצמיחה המקורית שהציבה לעצמה ל-2020 - שישה אחוזים. הממשלה החלה לנקוט במספר צעדים על מנת להתניע את הכלכלה מחדש וצפוייה בין היתר להזריק מאות מיליארדי דולרים, בעיקר השקעות בפרוייקטי תשתית קיימים וחדשים. ברמת השלטון המקומי החלו בערים רבות לחלק לתושבים קופונים על מנת לעודד אותם לצאת למסעדות ולהגביר את הצריכה. במקאו העשירה חולקו לתושבים קופונים בסך כולל של יותר מ-250 מליון דולר, בעוד בעיר דוגמת נאנג'ינג שווי הקופונים שחולקו עד כה היום עומד על כ-50 מליון דולר. דעתנו:

למרות הנתונים המעודדים, כנראה מוקדם מדי להניח שסין השיגה ניצחון מוחץ על נגיף קורונה. עם זאת, ההתאוששות של סין והחזרה לשגרה לאחר שלושה חודשים בלבד היא סימן מעודד עבור שאר העולם. הנתונים הכלכליים הרשמיים המעודכנים שפרסמה בייג'ין מחודשי ההסגר (ינואר-פברואר) הראו התכווצות דרמטית בפעילות המשק. הדגש בשלב הראשון של ההתאוששות הכלכלית צפוי להיות פנים-סיני, מתוך הבנה שלשוק היצוא - שהוא בעל חשיבות גדולה מאוד - יקח עוד זמן להתאושש נוכח המצב במערב.

Comments


bottom of page