היפנים שוב ייאלצו לחכות כדי לארח אולימפיאדה
המאמרים המומלצים
Please reload

היפנים שוב ייאלצו לחכות כדי לארח אולימפיאדה

29/03/2020

 

 

ארץ השמש העולה קיוותה שמשחקי טוקיו 2020 יזניקו את מעמדה הבינלאומי כפי שהאולימפיאדה בבייג'ין ב-2008 עשתה עבור סין. דחייתם בשנה, שהוכרזה בשבוע שעבר, תפגע בשאיפות האלה ובכלכלתה - אולם גם טומנת בחובה הבטחה ליציאה ממשבר הקורונה

דגל המשחקים האולימפיים טוקיו 2020 | Photo: Cesar I. Martins on Flickr (CC BY 2.0)

 

אולימפיאדת 2020, שהייתה מתוכננת להיפתח בטוקיו בירת יפן בין ב-24 ביולי, תידחה בשנה - כך הודיעו בשבוע שעבר בהצהרה משותפת ראש הממשלה שינזו אבה ונשיא הוועד אולימפי הבינלאומי, תומאס באך. היפנים, למותר לציין, מתקשים להאמין למר גורלם: המשחקים האולימפיים שהיו אמורים להיערך בטוקיו ב-1940 בוטלו בגלל מלחמת העולם השנייה - וכעת, כעבור 80 שנה, ההיסטוריה מכה בהם שנית.

 

ההחלטה על דחיית המשחקים התקבלה למרות ששיטת הפעולה הרכה יחסית בה נוקטת יפן למניעת התפשטות נגיף מנעה לפי הממצאים עלייה משמעותית במספר הנדבקים במדינה. אך האולימפיאדה אינה אירוע יפני בלבד – וזהו שורש הבעיה. אוסטרליה וקנדה, שהיו הראשונות להודיע שלא ישתתפו, סימנו את המגמה הצפויה ולא הותירו ליפן ולוועד האולימפי ברירה אמיתית. ובצל הדיווחים בימים האחרונים על עלייה במספר המקרים ושיטות הבדיקה המוגבלות, יש התוהים אם יפן לא ניסתה להצניע את ממדי ההדבקה בשטחה.

 

הדחייה מהווה מכה קשה עבור ממשלת יפן וצפויה להיות לה השלכות משמעותיות. במישור הדיפלומטי, אירוח המשחקים האולימפיים מהווה חלק חשוב מניסיון יפני בינלאומי, כולל באזורנו, להעלות את הנוכחות וההשפעה שלה כמעצמה. היפנים קיוו שהאולימפיאדה תזניק אותם קדימה, כפי שהמשחקים האולימפיים בבייג'ין ב-2008 קידמו את סין. כעת יהיה עליהם לחכות לפחות שנה.

 

בנוסף, הכלכלה היפנית צפויה להפסיד כשישה מיליארד דולר כתוצאה ישירה מדחיית המשחקים, כשעיקר הנפגעים יהיו מגזרי התיירות והעסקים. נוסף על כך, ספונסרים גלובליים כמו Bridgestone, Toyota Motors ו-Panasonic צפויים לספוג הפסדים כבדים.

 

יפן התמודדה עם סדרה של משברים עוד לפני התפרצות הקורונה. טוקיו מצויה במשבר דיפלומטי מתמשך עם דרום קוריאה, שנסוב סביב דרישות הקוריאנים לפיצוי הולם על עבודות כפייה שהכיבוש היפני אילץ את אזרחיה לבצע בחצי הראשון של המאה העשרים. המשבר החריף עם דרום קוריאה פגע קשות ביחסים הכלכליים הענפים בין המדינות ואף גרם לחשש לעתיד משולש היחסים בין ארה"ב ושתי בעלות בריתה הוותיקות. מי שמיהרה כמובן לנצל את המתיחות - ואת חוסר העניין של וושינגטון בנושא - היתה בייג'ין, שמיצבה עצמה כמתווכת בין היריבות.

 

דעתנו: למרות המאמצים הרבים שעשתה ממשלת יפן כדי להימנע מביטול המשחקים האולימפיים או אפילו דחייתם, זה היה קרב אבוד. עם זאת, העובדה שהמשחקים לא בוטלו וצפויים להתקיים בקיץ 2021, והצורך להיערך אליהם במהירות יחסית,יכולה לשמש בסיס חזק להזנקת התאוששות הכלכלה היפנית ממשבר הקורונה.

 

הנגיף הקטלני ייכנס להיסטוריה, לצד שתי מלחמות העולם, כגורם שהביא לביטול המשחקים האולימפיים, שניים מהם כאמור בטוקיו. יהיה מעניין לעקוב אחרי ההשלכות ארוכות הטווח של הדחייה על יפן והדינמיקה האיזורית בצפון אסיה.

 

 

איך מאזנים בין בריאות הציבור לחופש הפולחן באסיה?

 

זעם בקרב מאמינים באינדונזיה לאחר שהממשלה ביטלה אירוע דת המוני והטילה עוצר בתגובה לנגיף הקורונה

 

24.03.2020

 

 חיטוי מסגד בצפון אסה שבאינדונזיה, ב-23 במארס | Photo by Zick Maulana/NurPhoto via Getty Images

 

אלפי מאמינים מוסלמים הגיעו בשבוע החולף מרחבי העולם כדי להשתתף בפסטיבל דתי בדרום חבל סלוואסי שבאינדונזיה. נכון ליום חמישי, האירוע בוטל באופן רשמי וכל הצליינים הזרים הוכנסו לבידוד, אך טקס קתולי שכלל למעלה מאלף משתתפים נערך בכל זאת באי פלורס.

 

לצורך המחשת הסכנה הטמונה בקיום אירוע שכזה ניתן להתבונן במלזיה השכנה, בה כשני שלישים מכלל מקרי ההדבקה נבעו מהתקהלות בעלת אופי דתי שנערכה בקומפלקס מסגדים יחיד בפרברי הבירה קואלה לומפור.

 

קבוצות דתיות היוו מקור ההדבקה העיקרי גם במדינות נוספות באסיה. מרבית המקרים (יותר מ-4000) שגרמו להפצה הראשונית והמהירה של הנגיף בדרום קוריאה נרשמו בכת נוצרית סודית בעיר דאגו בדרום המדינה. על פי חקירת הרשויות, חברי הכת המשיכו להתכנס למרות התקנות שאסרו זאת, הדביקו חברים רבים בקבוצה ואז ברחבי המדינה כולה כשנסעו להפיץ את משנתם הדתית. ראש הכת התנצל פומבית בפני העם הקוריאני ורשויות החוק במדינה פתחו נגדו בחקירה.

 

דעתנו: בעוד מנהיגי דת מרחבי העולם, מהוותיקן ועד בית לחם, ממכה ועד ירושלים, דנים בשאלה כיצד ניתן לעזור בעצירת התפשטות נגיף הקורונה, נשקפת סכנה לאיזון העדין שבין חופש הדת ובריאות הציבור. חגי האביב - פסח, פסחא ורמדאן – כבר מעבר לפינה. יהיה מעניין לראות אם גורמים שונים ינסו לנצל את ההנחיות הנוקשות הקשורות לנגיף כדי למנוע מקבוצות מאמינים מסוימות להשתתף בטקסים דתיים (למשל מניעת הגעתם של מאמינים שיעים למכה) או לחזק את מעמדה של קבוצת מאמינים אחרת, או שחופש הפולחן יגבר על המחוייבות לבריאות הציבור.

 

דווקא מישראל עשויה להגיע הבשורה: פסק ההלכה יוצא הדופן שפורסם ב-24 במארס, המתיר שימוש בתוכנת הווידאו-קורנפרס "זום" כדי לשדר את ליל הסדר לקרובים - בעיקר מבוגרים - שאינם יכולים להתכנס כדי לחגוג אותו. האם גם באסיה יאמצו את המודל הזה לפולחן הדתי? ימים יגידו.

 

 

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בגוגל
Please reload

  • facebook
  • Twitter
חיפוש ב"זירה"
הירשמו ל"זירה"
ניווט בזירה

ותישארו מעודכנים בכל המאמרים, הסקירות והטורים שעולים לאתר, מפי מיטב המומחים בארץ ומחו"ל