טכנולוגיה נגד קורונה: ללמוד מהמודל הסינגפורי
המאמרים המומלצים
Please reload

טכנולוגיה נגד קורונה: ללמוד מהמודל הסינגפורי

01/04/2020

 

 

אפליקציית Trace Together זכתה לשבחים על סיועה בהכלת הווירוס במדינה הקטנה, ובקרוב תאומץ על ידי מדינות נוספות באסיה ובאירופה. ישראל תרוויח משיתוף פעולה עם ממשלת סינגפור בנושא

 

Illustration: Gerd Altmann (Pixabay license)

 

לאחר שזכו לשבחים רבים מהקהילה הבינלאומית על תרומתם לבלימת התפשטות נגיף ה-COVID-19, האתר למעקב אחר ההדבקה בסינגפור והיישומון הנלווה Trace Together, מאומצים כעת על ידי מדינות אחרות ברחבי אסיה. למרות קשרים ענפים עם סין, והיותה מרכז תחבורה עולמי, סינגפור הצליחה עד כה לשמור על מספר נדבקים נמוך מאוד (926 חולים ו-3 מתים, נכון לסוף מארס). עם זאת, בשבוע האחרון מתמודדת סינגפור עם גל שני של חולים, שמקורו בעיקר בתושבים ששבים מחו"ל.

 

בשילוב עם בדיקות נרחבות ואכיפה קפדנית, המודל הסינגפורי הראה לעולם כיצד ניתן לרתום אזרחים למאבק הגלובלי בהתפשטות הקורונה, חרף החשש מפגיעה בפרטיות. בשבוע שעבר שיתפה ממשלת סינגפור פעולה עם טייוואן ואינדונזיה כדי להשיק את טכנולוגיית רשת איתור ההדבקה שלה. באתר מצוין שיש בכוונתן להשיקו במהלך השבוע הקרוב גם בדרום קוריאה, באיטליה ובצרפת. בנוסף, ממשלת סינגפור הנגישה את היישומון Trace Together בחינם למפתחים מרחבי העולם.

 

 צילום מסך של הדף המציג את מספר מקרי הקורונה בסינגפור ב-31 במארס | מקור

 

דעתנו: בשבוע שעבר השיק משרד הבריאות בישראל יישומון משלו, "המגן", שנועד לסייע במעקב אחר התפשטות הנגיף, אך מאז עלו מספר טענות לפיהן הוא סובל מבעיות תוכנה ודיווחים שגויים. בנוסף, ראש הממשלה בנימין נתניהו דחף לאשר לשב״כ להסב טכנולוגיות למאבק בטרור שברשותו למעקב אחר חולי קורונה. זאת, על אף קולות המודאגים מפעולה שכזו ללא פיקוח פרלמנטרי ראוי או שיתוף פעולה שקוף עם משרד הבריאות.

 

אנו ממליצים להנהגה הישראלית ללמוד מהמודל הסינגפורי ומטכנולוגיות דומות שנעשה בהן שימוש יעיל באסיה. רצוי בעינינו לבסס שיתוף פעולה רשמי עם ממשלת סינגפור כדי ללמוד מההתמודדות המוצלחת שלה בהכלת הוירוס ובפיתוח טכנולוגיית איתור הדבקה יעילה, שתהיה בעלת חשיבות יתרה גם כחלק ממאמצי החזרה לשגרה.

 

חגגו מוקדם: הקורונה מכה שנית בהונג קונג ובסינגפור

 

השתיים, שנתפשו כ"מקלטים בטוחים" באסיה לאור הצלחתן בהכלת הנגיף, מתמודדות כעת עם גל שני של הדבקות מצד נוסעים השבים מאירופה, צפון אמריקה ואסיה

 

24.03.20

 

אדם עובר דרך סורק אינפרה אדום בשדה התעופה הראשי של סינגפור, ב-22 מארס | Photo by Ore Huiying/Getty Images

 

הניהול המוצלח של משבר הקורונה על ידי הרשויות בהונג קונג וסינגפור גרמו לסטודנטים רבים ולתושבים אחרים לשוב אליהן מרחבי העולם, בניסיון למצוא מפלט בטוח מהתפשטות הנגיף. התוצאה עגומה: שתיהן מתמודדות כעת עם גל שני של הדבקות מהווירוס, שאותו הביאו עמם השבים אליהן. לאור התגברות קצב ההדבקה החזירו השתיים חלק מצעדי הסגר שהוסרו תחילה, והודיעו שכל החוזרים מחו"ל יבודדו וינוטרו מיד עם נחיתתם.

 

תגובת סינגפור להתפרצות הנגיף המבוססת על לקחים ממשבר התפרצות נגיף הסארס ב-2003, אז זכתה המדינה הקטנה לשבחים ברחבי העולם ופעולותיה הוצגו כמודל פעולה אפקטיבי לבלימת התפשטות המגיפה. הונג קונג נאבקת עכשיו בהצלחה חלקית להטמיע אמצעי מעקב דומים לסינגפור על מנת להתמודד עם העלייה החדה בנדבקים המגיעים מחו"ל. גל שני זה עלול להאריך את תקופת ההגבלות על האוכלוסיה במדינות אחרות, מחשש להתפרצות שניה גם אצלן (מידע נוסף כאן).

 

דעתנו: בעוד שרוב העולם המערבי טרם הכריע אילו שיטות הן האפקטיביות ביותר למלחמה בהתפשטות וירוס הקורונה, נראה כי חלק מהאמצעים היעילים ביותר, אשר ננקטו על ידי מספר מדינות אסייתיות וגם בישראל, קשורות לשימוש בטכנולוגיות מעקב על חולים ואחרים שבאו איתם במגע – למרות החשש מפני פגיעה בזכויות הפרט. עם זאת, במדינות האסייתיות שרשמו הצלחה יחסית בבלימת התפשטות המגפה ננקטה, בנוסף לאמצעי מעקב, תגובה מהירה והחלטית – בעיקר מנגנון נרחב לבדיקת שיעור גדול מכלל האוכלוסייה. . 

שתפו בפייסבוק
שתפו בטוויטר
שתפו בגוגל
Please reload

  • facebook
  • Twitter
חיפוש ב"זירה"
הירשמו ל"זירה"
ניווט בזירה

ותישארו מעודכנים בכל המאמרים, הסקירות והטורים שעולים לאתר, מפי מיטב המומחים בארץ ומחו"ל